Czego Rodzic robić nie powinien, posyłając dziecko do przedszkola?
Bywa, że pójście do przedszkola nie tyle jest tak wielkim przeżyciem dla samego dziecka, ile dla jego rodziców . Nie ma się co dziwić – dla nich również jest to nowa sytuacja. Jednak czasami w przypływie emocji rodzice zachowują się w sposób, który całej tej sytuacji nie pomaga. Omówione poniżej kwestie po pierwsze utrudniają nam nauczycielom pracę, po drugie i co najważniejsze utrudniają waszym dzieciom adaptację w nowym miejscu.
ZATEM RODZICU CZEGO NIE NALEŻY ABSOLUTNIE ROBIĆ:
Nie płacz w obecności dziecka. Pożegnanie powinno być krótkie. Wystarczy mocno przytulić dziecko, szepnąć : „Miłej zabawy” i przekazać nauczycielce. Nawet gdy mocno przeżywasz ten moment – nie daj dziecku po sobie tego poznać. Musisz być zdecydowany, jeśli dziecko odczuje twoje obawy, samo zacznie się niepokoić.
Nie składaj dziecku obietnic, których nie będziesz mógł dotrzymać Wyznacznikiem czasu spędzanego przez dziecko w przedszkolu są posiłki. Dziecko na pewno poczuje się pewniej, jeśli poinformujesz je po którym posiłku zostanie odebrane i kto je odbierze. Jednak, jeśli nie jesteś pewny czy dzisiaj to ty zdążysz dziecko odebrać lub czy uda ci się zrobić to po obiedzie to nie obiecuj. W przeciwnym razie dziecko będzie czuło się zagubione, zdezorientowane i oszukane.
Nie wchodź z dzieckiem do sali/ nie zaglądaj do sali.Rodzicu twoje dziecko musi nauczyć się samodzielności- to rola nauczyciela ,by wprowadzić dziecko do sali. Często w pierwszych dniach towarzyszy temu płacz dziecka, ale daj mu szansę! Nie zaglądaj po chwili do sali czy dziecko się już uspokoiło – to nie pomoże, gdy dziecko Cię ujrzy tylko pogorszysz sytuację.
Nie śledź nas podczas spacerów lub pobytu na placu zabaw Czajenie się za budynkiem, za drzewem, by tylko zobaczyć jak sprawuje się twoje dziecko nie jest najlepszym pomysłem. Daj dziecku swobodę!
Nie strasz dziecka przedszkolem Teksty typu: „W przedszkolu cię nauczą wszystko jeść. Tam nie będziesz wydziwiał”, „Jak będziesz niegrzeczny zaprowadzę cię do przedszkola. Tam się nauczysz dyscypliny” są nie do pomyślenia. Wyobrażenia Twojego dziecka na temat przedszkola, o którym mu opowiadasz sprawią, że nie będzie tam chodziło chętnie.
Nie rezygnuj z przedszkola po pierwszych dniach. Pierwsze dni są trudne? Dziecko przeżywa kryzys? Już od rana płacz, a w szatni wręcz szał? To naprawdę zachowania, które początkowo często się zdarzają. Ale cierpliwość robi swoje. Najtrudniejsze jest rozstanie z rodzicem, gdy dziecko wejdzie do sali chwilę popłacze i widząc zabawę innych dzieci, zachęcane do wspólnych zabaw przez nauczycielkę w większości przypadków uspokaja się.
Nie rób dziecku „wolnego” od przedszkola Szczególnie w początkowej fazie, jeśli nie jest to spowodowane chorobą dziecka, takie działania są niewskazane! Tylko systematyczność da dziecku możliwość szybkiej i bezproblemowej adaptacji. Chodzenie „w kratkę” pogarsza tylko sytuację w przypadku dzieci, które gorzej znoszą znalezienie się w nowej sytuacji, czy rozłąkę z rodzicami.
Pamiętaj, że nawet jeśli znajdziesz idealne przedszkole i dobrze przygotujesz dziecko, i tak Twój maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie – w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował. Tak więc – rodzicu wyluzuj. Daj szansę swojemu dziecku zrobić krok naprzód. Zapisując go do przedszkola dajesz mu możliwość dalszego rozwoju. Natomiast już wcześniej zacznij przygotowania dziecka, jak również siebie do rozpoczęcia przedszkolnej przygody.
Żródło: www.akademiapomyslow.blogspot.com, www.dziecirosna.pl